b_250_200_16777215_00_images_artykuly_2017_litwa.jpg

Podpisanie porozumienia o współpracy z litewską gminą Połuknie było kluczowym elementem oficjalnej wizyty delegacji z Gminy Kolno na Litwie. Józef Bogdan Wiśniewski, wójt gminy Kolno, Wojciech Jermacz, przewodniczący Rady Gminy Kolno,  Marcin Sekściński, dyrektor Centrum Kultury Gminy Kolno wraz z Sebastianem Jaworowskim, działaczem krajowych struktury Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”  spotkali się nie tylko z władzami Gminy Połuknie, ale też z przedstawicielami Sejmu Republiki Litewskiej, władz Rejonu Trockiego, naszymi rodakami na Litwie oraz polską zakonnicą  Michaelą Rak, założycielką Hospicjum im. Błogosławionego ks. M. Sopoćki w Wilnie.

 

Umowa między gminami została podpisana przez Józefa Bogdana  Wiśniewskiego, wójta gminy Kolno i panią Mariję Gołubowską, starościnę Gminy Połuknie w obecności m.in. Wojciecha Jermacza, przewodniczącego Rady Gminy Kolno i Jarosława Narkiewicza, posła na Sejm Republiki Litewskiej.

 - To pierwsza nasza umowa o współpracy międzynarodowej – mówi Józef Bogdan Wiśniewski, wójt gminy Kolno. – Liczymy na to, że wymiana doświadczeń w wielu dziedzinach oraz możliwość wspólnego ubiegania się o unijne dofinansowanie do realizacji projektów będą korzystne dla mieszkańców obu gmin.

Z wielu spotkań z przedstawicielami samorządu, kultury, edukacji największe wrażenie zrobiła wizyta Hospicjum im. Błogosławionego ks. M. Sopoćki w Wilnie, gdzie siostra Michalea Rak opowiedziała o ogromnych potrzebach tej placówki oraz i  inicjatywie stworzenia jedynego na Litwie  hospicjum dla dzieci.

- To było wyjątkowe przeżycie – mówi wójt Józef Wiśniewski - Dołożymy wszelkich starań, by nagłośnić i wesprzeć tą  inicjatywę.