b_250_200_16777215_00_images_artykuly_2018_Foto._Sylwester_Nicewicz_8.JPG

"Wstawaj, na Sybir nas wywożą" tymi słowami Sybiraka – Pana Jana Truszkowskiego, autora książki opowiadającej o zesłaniu, katordze i ucieczce rozpoczęto 12 lutego spotkanie w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Czerwonem. Sybiracy, rodziny Sybiraków, przedstawiciele duchowieństwa, samorządu, instytucji państwowych i lokalnych oraz stowarzyszeń odpowiedzieli na zaproszenie organizatorów,  „aby pamiętać i przekazywać kolejnym pokoleniom prawdę historyczną o losach naszego narodu i państwa”.

 

Spotkanie w szkole w Czerwonem odbyło się w związku z 78. rocznicą wywózek na Syberię. To 10 lutego 1941 r. o świcie rozpoczęła się pierwsza masowa wywózka Polaków na Syberię.  Nawiązaniu do tych tragicznych wydarzeń uczniowie klas IV i -VI wystąpili w montażu słowno – muzycznym przygotowanym pod kierunkiem nauczycielek: Elżbiety Kalaty i Ewy Kiełczewskiej.

Zanim zgromadzeni mogli wysłuchać uczniów pani Danuta Pieńkowska – Wolfart – Prezes Zarządu Oddziału Sybiraków w Łomży udekorowała sztandar szkoły „Odznaką Honorową Sybiraka” nadaną przez  Zarząd Główny Związku Sybiraków w uznaniu zasług dla Związku Sybiraków. Odznakę otrzymał również Jacek Bagiński, dyrektor SP w Czerwonem.Warto przypomnieć, że patron szkoły w Czerwonem Marszałek Józef Piłsudski też należał do Związku Sybiraków i posiadał legitymację nr 1.

Nie zabrakło okolicznościowych przemówień głos zabrali m.in. Józef Bogdan Wiśniewski, wójt gminy Kolno, Sybirak pan Jan Truszkowski, Waldemar Brenda  – zastępca  dyrektora Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie.

Poniedziałkowe spotkanie w Czerwonem wpisuje się w cykl uroczystości patriotycznych zaplanowanych w szkole na Rok Niepodległej.

więcej zdjęć TUTAJ