b_250_200_16777215_00_images_artykuly_2018_IMG_7806_św_Patryk.jpg

Mając na uwadze ciągłe zainteresowanie i rozwój uczniów w zakresie wiedzy o krajach anglojęzycznych w dniu 19 marca 2018 roku obchodzony był w SP i Gimnazjum Dzień Św. Patryka – patrona Irlandii. Uroczystość miała charakter nie tylko edukacyjny ale też dobroczynny.

Obchody dnia Św. Patryka zostały połączone z wycieczką po krajach anglojęzycznych i niemieckojęzycznych. Podczas wycieczki uczniowie mogli poznać smaki potraw prezentowanych krajów. Zwiedzający czyli uczniowie SP i Gimnazjum dowiedzieli się od uczniów, którzy reprezentowali kraje m. in. dlaczego symbolem Irlandii jest koniczyna, jakie miasto jest stolicą "Szmaragdowej Wyspy",  jak wyglądają flagi, symbole, pieniądze i jakie są stolice  prezentowanych  krajów. Ponadto, poznali wiele innych ciekawostek  i anegdot na temat Walii, Szkocji, Irlandii, Kanady, Anglii, Stanów Zjednoczonych oraz Niemiec przy wspaniałej Irlandzkiej muzyce. Obchody dnia Świętego Patryka przybliżyły całej społeczności uczniowskiej kulturę i obyczaje Irlandii. Dzieci w tym dniu miały na sobie zielone elementy ubrania oraz przypięte koniczynki - symbole Zielonej Wyspy. Atrakcją tego dnia był konkurs plastyczny oraz  konkurs na najciekawszy kostium, które odbyły się według kategorii wiekowych. Uczniowie przebrani byli  głównie za irlandzkie skrzaty, chochliki i wróżki. Uczestnicy konkursów spisali się na medal, zaprezentowali stroje i  prace unikatowe na wysokim poziomie. Autorom najciekawszych prac i kostiumów zostały przyznane nagrody rzeczowe, a pozostali uczestnicy otrzymali dyplom uczestnictwa. Cały dochód ze sprzedaży potraw został przekazany na cel charytatywny – fundację „Kawałek Nieba”, której podopieczną jest Oliwia Trzcinka. Oliwia  choruje na wiotkie porażenie kończyn dolnych, zespół ogona końskiego, polineuropatię nieokreśloną oraz obniżoną siłę mięśniową kończyn dolnych. Uczniowie SP i Gimnazjum zdecydowali się wesprzeć finansowo Oliwię.

Wszystkim uczniom  i rodzicom , którzy mocno wspierali i  zaangażowali się w akcję wspomagając nauczycieli języka angielskiego, szkołę oraz promując dobro i pomaganie  innym składamy serdeczne podziękowania i zachęcamy do dalszej współpracy.

  1. Ossowska i A. Lipka20180319 081621 sw Patryk3
  2. IMG 7779 św Patryk 2