b_250_200_16777215_00_images_artykuly_2018_IMG_3712.jpg

- Nasz Patron swoim życiem, szacunkiem i miłością do drugiego człowieka, oddaniem Bogu i Ojczyźnie pokazał nam jakie wartości w życiu są najważniejsze. Jego słowa, które widnieją na naszym sztandarze: „Nie wystarczy urodzić się człowiekiem, trzeba jeszcze być człowiekiem” wytyczają kierunek naszych działań – podkreślała Bożena Duda, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w trakcie uroczystości Dnia Patrona i Rodziny, która odbyła się 29 maja.

 

Z uwagi na jubileusz 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości hasłem tegorocznych obchodów szkolnego święta była cytat Patrona: „Kocham Ojczyznę więcej niż własne serce”. Uroczystości były wyjątkowe, bo związane również  z 10 rocznicą nadania sztandaru szkole w Janowie.  

Obchody tradycyjnie już rozpoczęła Msza św. odprawiona w Kościele pw. NSJ w Łosewie  koncelebrowana przez J. E. Bp Tadeusza Bronakowskiego, ks. Dr Zbigniewa Jacka Pysłko i ks. Dariusza Wiznera, proboszcza Parafii pw. NSJ w Łosewie.

W dalszej części, która odbyła się w szkole zgromadzeni wysłuchali wykładu ks. dr Zbigniewa Jacka Pyskło pt. Wychowanie narodowe i patriotyczne w nauczaniu Kardynała Stefana Wyszyńskiego – Prymasa Tysiąclecia” .

Po wykładzie  nastąpiło rozstrzygnięcie  IV edycji Gminnego Konkursu Poetyckiego pn. „Kardynał Stefan Wyszyński – wielki patriota”  organizowanego przez szkołę. Jury oceniało prace w dwóch kategoriach uczniowie szkół podstawowych i gimnazjaliści

W kategorii kl. IV – VII szkół podstawowych jury najwyżej oceniło prace:

I miejsce – Amelia Andrzejczyk kl. VII – SP im. Kard. S. Wyszyńskiego w Janowie

II miejsce – Natalia Papież kl. VI - SP im. Kard. S. Wyszyńskiego w Janowie

III miejsce – Anna Agnieszka Markowska kl. VII – SP im. Papieża Jana Pawła II w Borkowie

wyróżnienie: Maja Serafin kl. IV - SP im. Kard. S. Wyszyńskiego w Janowie

- w kategorii gimnazjów:

I miejsce – Julia Rakowska kl. III a – Gimnazjum w Zabielu

II miejsce – Weronika Bednarska kl. III b - Gimnazjum w Zabielu

III miejsce – Izabela Filipkowska kl. III – Gimnazjum w Lachowie

wyróżnienie – Wiktoria Skrodzka  kl. III b - Gimnazjum w Zabielu

Dyplomy i nagrody ufundowane w ramach środków na realizację Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów   Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii na 2018 r.  wręczyli uczniom dyrektor Bożena Duda oraz Józef Wiśniewski, wójt gminy Kolno.  Podziękowania otrzymały również nauczycielki przygotowujące uczniów do konkursu pani Małgorzata Korwek, Aneta Tarka,  Beata Szewczyk i Aneta Roman.

W dalszej części obchodów uczestnicy obejrzeli montaż słowno – muzyczny poświęcony Patronowi szkoły przedstawiony w tym roku przez uczniów SP w Janowie przy wsparciu wyjątkowym śpiewem zespołu Il Canto prowadzonego przez Annę i Pawła Podeszwik. Grupę do występów przygotowała pani  Agnieszka Korzep - nauczyciel religii.

Po chwili przerwy w wystąpieniu z okazji Dnia Matki i Dnia Ojca zaprezentowały się dzieci młodsze przygotowane przez  panie z nauczania początkowego (Małgorzata Grabowska, Bożena Wilińska, Beata Górska i Grażyna Gardocka). Maluszki nie tylko pięknie śpiewały i mówiły wiersze, ale tez miały dla rodziców własnoręcznie przygotowane laurki i prezenty.

Wójt Józef Wiśniewski wyraził słowa uznania dla wszystkich zaangażowanych w przygotowanie obchodów Dnia Patrona i Rodziny i na ręce pani dyrektor Bożeny Dudy złożył wszystkim  serdeczne podziękowania podkreślając jak ważne jest wychowanie młodego pokolenia zgodnie z wartościami wyznawanymi przez Patrona szkoły.  

 - Jestem urzeczony szczególnie tym jak Kardynał Stefan Wyszyński mówił  o patriotyzmie   – podkreślił wójt Józef Wiśniewski.  - Widząc jak nauki Patrona realizowane są w tej szkole jestem spokojny o dobre wychowanie najmłodszego pokolenia.  

Po części oficjalnej i artystycznej dalsza część uroczystości odbyła się na placu przy szkole, gdzie na dzieci czekała moc atrakcji m.in. dmuchanej zjeżdżalnie, konkursy, pokaz ratownictwa medycznego w wykonaniu Kolneńskiej Grupy Pierwszej Pomocy oraz pokaz sprzętu i pogadanka o bezpieczeństwie w trakcie wakacji z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Kolnie.

W uroczystościach Dnia Patrona i Rodziny w szkole w Janowie uczestniczyli przedstawiciele duchowieństwa, władz gminy Kolno, radni, sołtysi, dyrektorzy jednostek organizacyjnych,  instytucji kultury  oraz nauczyciele, uczniowie i rodzice. Pani dyrektor Bożena Duda wręczyła dyplomy podziękowania tym, którzy wspierają szkołę.

Więcej zdjęć TUTAJ i TUTAJ