b_250_200_16777215_00_images_artykuly_2018_inauguracja_utw_027.jpg

Z udziałem Wiceprezesa Rady Ministrów, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina odbyła się 4 czerwca w Zabielu uroczysta inauguracja projektu „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku na Podlasiu- II edycja”. Indeksy otrzymali uczestnicy najmłodszego w województwie podlaskim Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gminie Kolno. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz, duchowieństwa, uczelni wyższych, służb mundurowych, stowarzyszeń oraz przedstawicieli Uniwersytetów Trzeciego Wieku z województwa podlaskiego.

Gości zgromadzonych na hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Zabielu powitał Józef Bogdan Wiśniewski, wójt gminy Kolno, który w krótkim przemówieniu podkreślił, że proces aktywizacji, integracji i budowania oferty dla wszystkich grup społecznych trwa w gminie Kolno od lat, a UTW jest kontynuacją tych działań.

- W budowaniu tej oferty bardzo istotne jest wsparcie dlatego bardzo serdecznie dziękuję Panu Wicepremierowi  Jarosławowi Gowinowi za kontynuację tego bardzo ważnego ministerialnego programu – powiedział Józef Wiśniewski, wójt gminy Kolno. – Dziękuję Instytutowi Działalności Publicznej, który realizuje ten projekt w naszym województwie, Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży, z którą współpracujemy w tym zakresie oraz Centrum Kultury Gminy Kolno – koordynatora działań związanych z UTW w naszej gminie.

O fenomenie Uniwersytetów skierowanych do seniorów mówił pan wicepremier podkreślając nie tylko ich rolę edukacyjną.   

- Uniwersytety te są okazją do realizacji marzeń - podkreślał wicepremier Jarosław Gowin  - Są też okazją do tego, by nawiązywać więzi, relacje, przyjaźnie, dzielić się swoją życzliwością, cierpliwym uśmiechem, wspólnymi przemyśleniami.

Wicepremier mówił nie tylko o ministerialnym programie wspierania UTW, uniwersytetach dziecięcych, ale również o projekcie Naukobus.  

Zanim indeksy studentom UTW w gminie Kolno wręczyli pan Wicepremier  Jarosław Gowin, wójt gminy Kolno Józef Wiśniewski i Roman Engler, rektor Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży, Wicepremier skierował do nich kilka serdecznych słów.

- Jestem pewien, że przeżyjecie państwo tutaj wiele pięknych chwil, jestem pewien, że  poszerzycie tu swoje horyzonty,  jestem tez pewien, że tą wiedzą, tymi przemyśleniami  będziecie się dzielić ze swoimi najbliższymi, bo przecież seniorzy są autorytetami dla swoich dzieci, swoich wnuków, dla swojego otoczenia – powiedział minister Jarosław Gowin. – Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim tym, którzy przyczynili się do powstania Uniwersytetu Trzeciego Wieku na Podlasiu, tu w gminie Kolno i życzę państwu udanego roku akademickiego.

W gronie ponad 30 studentów UTW w gminie Kolno znaleźli się również członkowie zespołów „Zabielanki” i „Czerwieniacy”, które uświetniły inaugurację swoim śpiewem. 

Krótko o projekcie „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku na Podlasiu – II edycja opowiedział zgromadzonym pan Paweł Ryżyk, wiceprezes Instytutu Działalności Publicznej – koordynatora programu wsparcia UTW w  województwie podlaskim.

W spotkaniu w Zabielu uczestniczyli również poseł RP Kazimierz Baszko, Stanisław Derehajło, doradca ministra nauki i szkolnictwa wyższego, Witold Stankowski, rektor PWSZ w Oświęcimiu, przewodniczący Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych, Roman Engler, rektor  WSA w Łomży, Dariusz Surowik, rektor PWSIiP w Łomży oraz Joanna Karpowicz, rektor Uczelni Jańskiego w Łomży, Artur Żebrowski, komendant powiatowy Policji w Kolnie, Paweł Pupek, komendant PSP w Kolnie, Robert Nadara, wicestarosta kolneński, Mariusz Ramotowski, burmistrz Goniądza,  Andrzej Duda, burmistrz Kolna, Maciej Bednarko, zastępca burmistrza Grajewa, Wojciech Jermacz, przewodniczący Rady Gminy Kolno z radnymi, dyrektorzy jednostek organizacyjnych gminy Kolno oraz powiatu kolneńskiego i przedstawiciele UTW w województwie podlaskim z Wysokiego Mazowieckiego, Goniądza, Ciechanowca, Łap, miasta Kolno, Bociek, Puńska, gminy Suwałki i z Białegostoku.