b_250_200_16777215_00_images_artykuly_2018_parafia_losewo_023.jpg

Wspólna modlitwa, poświęcenie nowego ołtarza wykonanego przez pana Marka Baczewskiego z obrazem Najświętszego Serca Pana Jezusa, rodzinny festyn - tak w  niedzielę 10 czerwca świętowaliśmy jubileusz 100 - lecia  Parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Łosewie. Uroczystościom przewodniczył Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski. Wspólnie z parafianami w tym wyjątkowym dniu uczestniczyli również przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, instytucji i stowarzyszeń.  Pamiątką po tym wyjątkowym wydarzeniu jest tablica informacyjna umieszczona  w kruchcie Kościoła oraz publikacja opracowana przez ks. Dariusza Wiznera, proboszcza Parafii w Łosewie, którą otrzymał każdy obecny na uroczystości. 

 Mszę św. koncelebrowaną przez Biskupa Janusza Stepnowskiego oraz liczne grono księży wraz z byłym i obecnym proboszczem łosewskiej parafii uświetnił kwartet śpiewaczy prowadzony przez ks. Kazimierza Ostrowskiego oraz parafialny duet. Na zakończenie nabożeństwa bp Janusz Stepnowski udzielił błogosławieństwa najmłodszym parafianom i ich rodzicom. Po Mszy św. na placu przy Kościele na gości czekał poczęstunek oraz atrakcje dla najmłodszych (m.in. zjeżdżalnia, malowanie twarzy). Powstały przy Parafii zespół dziecięcy Il Canto wystąpił z mini koncertem oraz gromkim sto lat dla ks. Dariusza Wiznera.

Zorganizowanie tak uroczystych obchodów jubileuszu nie byłoby możliwe bez wsparcia za które serdecznie dziękował proboszcz.

- W imieniu całej naszej wspólnoty parafialnej pragnę gorąco i szczerze podziękować: Księdzu biskupowi oraz przybyłym księżom za dar modlitwy. Dziękuję przedstawicielom władz samorządowych, służb, organizacji i stowarzyszeń działających na rzecz tej społeczności lokalnej, naszej małej Ojczyzny. Dziękuję wszystkim przybyłym zacnym gościom - mówił ks. Dariusz Wizner, proboszcz Parafii pw. NSJ w Łosewie. - Dziękuję z całego serca wszystkim darczyńcom zarówno parafianom jak i osobom spoza parafii za dzisiejsze wsparcie i te, które w ciągu tych dwóch lat bezpośredniego przygotowania do Jubileuszu doświadczyliśmy od wielu osób i instytucji. Jest ich wiele. Wszystkim dziękuję z serca. Szczególne podziękowanie za ogromną pomoc i wspaniałą współpracę kieruję do pana wójta Gminy Kolno i pana dyrektora Centrum Kultury Gminy Kolno.

Podziękowania Biskupowi Łomżyńskiemu oraz byłemu i obecnemu proboszczowi ks. Andrzejowi Stypułkowskiemu i ks. Dariuszowi Wiznerowi za działalność na rzecz łosewskiej parafii złożyli wierni wręczając bukiety kwiatów.

Przypomnijmy, że Parafia pw. NSJ w Łosewie została założona podczas I wojny światowej w 1918 roku w dawnej stodole dworskiej. Pierwszym proboszczem był ks. Marcjan Konstanty Dąbrowski, do dziś Parafia miała 13 proboszczów.  Obecnie do Parafii należą mieszkańcy miejscowości: Łosewa, Janowa, Niksowizny, Gietek i Rudy - Skroda oraz kilkanaście rodzin z Piasutna Żelaznego i kilka rodzin z Kątów Kolonii.  W Kościele w Łosewie przechowywane są relikwie bł. ks. Michała Sopoćki, a od niedawna również św. Rity z Cascii.

Zobacz relację z uroczystości TUTAJ