b_250_200_16777215_00_images_artykuly_2018_20160304_013924.jpg

8 czerwca Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwonem zaprosiła czytelników i miłośników biblioteki na "Noc bibliotek". Tegoroczna akcja odbyła się pod hasłem "RzeczpospoCzyta" nawiązując do obchodów 100 lat niepodległości Polski.

          Wspólną zabawę rozpoczęliśmy od wysłuchania wykładu autora wielu książek i wyborów wierszy poetów polskich z autorskimi esejami, tłumacza poezji, krytyka literackiego – Waldemara Smaszcza. Tematem spotkania były poetki Polski Niepodległej – Kazimiera Iłłakowiczówna i Maria Pawlikowska-Jasnorzewska.
         Po części wykładowej uczestnicy wzięli udział w grze terenowej "Kadry z przeszłości i teraźniejszości". Tematyka gry była nieprzypadkowa, bowiem nawiązywała do projektu "Kadry z przeszłości. Na szlaku krzyżackich i biskupich zamków" i umożliwiła uczestnikom podróż w przeszłość szlakiem zamków i zabytków Polski. W grze wzięło udział około 30 osób, którzy zostali podzieleni na 3 zespoły. Każda grupa otrzymała kartę z poleceniami do gry, które sprawdzały nie tylko wiedzę dotyczącą historii, ale także topografię terenu wokół szkoły oraz biblioteki. Oprócz zadań merytorycznych były także zadania sprawnościowe na boisku szkolonym. Niektóre zadania były ukryte w terenie w makietach zamków, inne otrzymać można było od agentów gry. Przyjacielska rywalizacja drużyn zakończyła się wyłonieniem zwycięzców. Najwięcej punktów zdobyła drużyna w składzie: Krystyna Banach, Maria Bućko, Jan Bućko, Katarzyna Nadolna, Weronika Nadolna, Danuta Nicewicz i Barbara Stachelek. Drugie miejsce zajęli: Danuta Boć, Ewa Kordal, Agnieszka Niedziołka, Barbara Patalan, Agata Połomska, Tadeusz Połomski i Zofia Wiśniewska. Trzecie miejsce zajęła drużyna w składzie: Maja Bazydło, Ewelina Kossakowska, Kornelia Lewandowska, Monika Okurowska, Damian Piwowarski i Gabriela Siebuła. Wszystkim serdecznie gratulujemy!

         Spotkanie autorskie, gra terenowa połączona z quizami przyczyniły się do budowania partnerstwa i integracji międzypokoleniowej uczestników, a poprzez zabawę utrwalenie wiedzy historycznej, ciekawostek literackich oraz poznanie lokalnej tradycji i kultury. Dobra zabawa, duża dawka humoru sprawiły, że wszyscy wrócili do domu z zadowoleniem na twarzy.

         Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie i przebieg imprezy: młodzieży, Stowarzyszeniu „KaFCuki”, Kołu Gospodyń Wiejskich z Janowa oraz Sylwestrowi Nicewiczowi za oprawę medialną spotkania. Już dziś zapraszamy na kolejną noc z biblioteką, do zobaczenia za rok.

Fotorelacja wykonana przez Sylwestra Nicewicza znajduje się na stronie: www.foto.nicewicz.pl

GBP Czerwone