b_250_200_16777215_00_images_artykuly_2018_20181019_150059.jpg

Przedszkolaki i uczniowie klas I-V Szkoły Podstawowej w Zabielu 19 października 2018 r. wyruszyli na wycieczkę: Święta Lipka –Reszel- Kętrzyn. Grupa zwiedzająca liczyła 35 uczniów,10 rodziców  i 3 opiekunów.

Zwiedzanie zaczęliśmy od  Sanktuarium Maryjnego w XVII-wiecznej Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny  w Świętej Lipce. To perła barokowej architektury sakralnej, ze wspaniałymi organami , z ruchomymi figurkami z 1721 roku . Wysłuchaliśmy  koncertu  organowego prezentującego maestrię instrumentu. Po drodze zwiedzaliśmy gotycki zamek biskupów warmińskich w Reszlu, weszliśmy również  na wieżę i do lochów. Potem przeszliśmy do średniowiecznego ceglanego mostu na  rzece Sajnie .  W programie wycieczki znalazła się wizyta w Konsulacie  Św. Mikołaja. Ozdoby świąteczne wykonywane są tam  własnoręcznie. Zobaczyliśmy  w jaki sposób ze szklanej rurki powstają bombki o różnych kształtach. Spróbowaliśmy  wydmuchać własną bombkę.
Następnym etapem produkcji jest ozdabianie i tu nasze dzieci wykazały się kreatywnością. Pędzlami  nanosiły na szkło specjalny klej tworząc wymarzone wzorki, następnie obsypywały je rożnymi kolorami brokatu.
Po ozdobieniu pozostawiliśmy  je na kilkanaście minut w specjalnym miejscu do wyschnięcia. Ten czas wykorzystaliśmy na zwiedzanie muzeum bombek. Na specjalnej wystawie zobaczyliśmy różne kolekcje.
Dzieci zachwycały się  piękną  suknią  panny młodej. Każde dziecko  na koniec otrzymało od Św. Mikołaja słodki lizak.
Następnie wróciliśmy do swoich wcześniejszych wytworów aby je dokończyć. W tym roku na choince uczestników wycieczki  zawiśnie własnoręczna  bombka.  W czasie zwiedzania  udzielił się  świąteczny nastrój.

Wycieczka  została dofinansowana ze środków na realizację Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii. Dziękujemy.

Mariola Szymańska

20181019 155014

20181019 145601

20181019 102818