b_250_200_16777215_00_images_artykuly_2018_IMG_8304.jpg

Jednym z elementów obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Gminie Kolno jest Gminny Konkurs Wiedzy o Józefie Piłsudskim, który odbył się 31 października w Szkole Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Borkowie. Uczestniczyli w nim uczniowie wytypowani w trakcie szkolnych eliminacji konkursu.  - Bardzo Wam dziękuję za udział w konkursie, bo to też jest budowanie patriotyzmu i życzę wszystkim powodzenia – powiedział Józef Bogdan Wiśniewski, wójt gminy Kolno. Podsumowanie konkursu odbędzie się w trakcie gminnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Czerwonem.

 Zadaniem uczestników konkursu było rozwiązanie 29 zadań w czasie 45 minut.

- Kiedy patrzę na Was takich skoncentrowanych jak sportowcy przed startem to jestem przekonany, że jesteście bardzo dobrze przygotowani i gratuluję Wam – powiedział wójt Józef Wiśniewski. – Oczywiście, że kolejność miejsc, nazwiska najlepszych, które poznamy w Czerwonem  jest ważna, ale dla mnie wszyscy już dziś jesteście zwycięzcami.

Zanim uczestnicy konkursu otrzymali zadania do rozwiązania uczniowie z SP w Borkowie krótkim montażem słowo – muzycznym wprowadzili wszystkich w  odpowiedni nastrój. Oficjalnego rozpieczętowania koperty z konkursowymi arkuszami dokonał wójt Józef Wiśniewski. Dariusz Przestrzelski, dyrektor SP w Borkowie przeczytał uczestnikom instrukcję dla ucznia określającą najważniejsze zasady wypełniania arkuszy konkursowych, a następnie wraz z panem Stanisławem Szymańczykiem, dyrektorem ZOPO w Kolnie rozdali je uczniom.

- Za moment jadę na pogrzeb Pani Janiny Pisiak z Zabiela, która działała w podziemiu, była łączniczką, sanitariuszką, żołnierzem wyklętym, a mówię Wam o tym dlatego, byście wiedzieli, że historia, którą poznajecie, której się uczycie działa się też wokół nas, dotyczyła ludzi, których znamy  i to naprawdę bardzo istotne, by mieć tego świadomość, by ją znać – zaznaczył wójt Józef Wiśniewski. – Pamięć o ludziach i wydarzeniach tworzących historię jest bardzo ważna.

Gminny Konkurs Wiedzy o Józefie Piłsudskim pod Patronatem Wójta Gminy Kolno przygotowała komisja konkursowa w składzie: Stanisław Szymańczyk, dyrektor ZOPO w Kolnie, Dariusz Przestrzelski, dyrektor SP w Borkowie i Jacek Bagiński, dyrektor SP w Czerwonem. Za szkolny etap odpowiadali nauczyciele historii w gminnych szkołach.