b_250_200_16777215_00_images_artykuly_2018_ziemniak.jpg

24 października, wzorem lat ubiegłych, dzieci przedszkolne z Lachowa i Zabiela, wraz z rodzicami i opiekunami bawiły się wspólnie podczas Święta Pieczonego Ziemniaka.

W tym roku nasza cykliczna impreza organizowana była przez społeczność przedszkolną z Lachowa. Nie było to jednak zwyczajne spotkanie. Podczas wspólnej biesiady staraliśmy się bowiem uczcić także w pewien sposób sto lat Niepodległej Polski. W jaki? Posłuchajcie!

 

Po przywitaniu uczestników imprezy przez Panią Dyrektor SP Lachowo Jadwigę Filipkowską, przystąpiliśmy do pierwszego punktu naszego świętowania – Pokazu Mody Patriotycznej. Na specjalnie przygotowanym wybiegu, przy dźwiękach pieśni żołnierskich, przedszkolaki zaprezentowały swoje stroje. Ponieważ patriotyzm niejedno ma imię, znalazły się wśród nich nie tylko eleganckie kostiumy w biało – czerwonych barwach, ale również stroje: krakowianek, kibiców, bocian, urna do głosowania, strażak, pani Niepodległość a nawet orzeł w koronie wprost z naszego godła. Dzięki temu, że nasze przedsięwzięcie wsparło finansowo oraz objęło patronatem honorowym Starostwo Powiatowe w Kolnie wraz z Panem Starostą Stanisławem Wiszowatym, najciekawsze kostiumy zostały nagrodzone upominkami książkowymi. Wszystkie dzieci biorące udział w pokazie otrzymały też pamiątkowe dyplomy.

Kolejnym punktem programu były zabawy sportowe „Biało – czerwoni”. Brały w nich udział nie tylko dzieci – chętnie angażowali się również rodzice, a jak wiadomo, wspólna zabawa jest najlepsza! W żadnej z konkurencji nie mogło zabraknąć nawiązania do głównego bohatera naszej imprezy, czyli ziemniaka. Odbyły się zatem: zabawa ruchowa „Wykopki”, sadzenie i zbieranie ziemniaków, bieg kelnera z ziemniakiem na talerzyku, rzut ziemniakiem do celu, przeciąganie na workach. Tego dnia, zgodnie z zamierzeniem imprezy, nawet medale wręczane uczestnikom miały zamiast złota nasze biało – czerwone barwy 😉.

Po tak intensywnym wysiłku fizycznym nadszedł czas na posiłek. Ponieważ pogoda pokrzyżowała nam nieco plany związane z ogniskiem, pyszne kiełbaski ufundowane dla wszystkich uczestników imprezy przez Firmę JBB Bałdyga, musieliśmy upiec na grillu. Smakowały równie dobrze! W połączeniu ze słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców naszych przedszkolaków, dały nam solidną podstawę do dalszej aktywności – zabaw w ludowym klimacie.

Gdy rozbrzmiały dźwięki utworów takich, jak: Kółko graniaste, Julianka, Jawor, Dwóm tańczyć się zachciało, Poszło dziewczę po ziele, wszyscy ruszyli do wspólnego tańca. Często obecnie niedoceniane i zapomniane zabawy przyniosły wiele uśmiechu i satysfakcji zarówno dorosłym, jak i dzieciom.

Dodatkową atrakcją był również kącik ludowy w formie wnętrza starego domu wyposażonego w wiekowe już z perspektywy czasu sprzęty takie, jak m.in. telefon na korbkę, stare radio czy tara do prania. Każdy uczestnik imprezy mógł też, w specjalnie przygotowanej fotobudce, zrobić sobie zdjęcie w regionalnym stroju kurpiowskim.

Na wspólnej zabawie czas minął nam równie szybko jak miło 😊 a imprezę możemy uznać za udaną! Nie byłoby to możliwe, gdyby nie zaangażowanie wielu osób – w tym rodziców przedszkolaków z punktu i oddziału przedszkolnego.

Jeszcze raz dziękujemy też gościom z Zabiela za obecność, Starostwu Powiatowemu w Kolnie za ufundowane nagrody, Firmie JBB Bałdyga z Łysych za pyszne kiełbaski, Centrum Kultury Gminy Kolno i Kolneńskiemu Ośrodkowi Kultury i Sportu za owocną współpracę oraz paniom Ewelinie Wyka i Agnieszce Filipkowskiej za pomoc w organizacji.

Za rok widzimy się w Zabielu 😊!

Justyna Góralczyk

SP Lachowo