b_250_200_16777215_00_images_artykuly_2018_IMG_8488.jpg

Gminne obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę odbyły się 11 listopada w Czerwonem. W trakcie uroczystości m.in. podsumowany został Gminny Konkurs Wiedzy o Józefie Piłsudskim.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęła Msza św. odprawiona przez ks. prof. dr hab. Stanisława Dziekońskiego, rektora Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz ks. Wojciecha Stefaniaka, proboszcza Parafii pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Kolnie. Po Mszy św. głos zabrał Wójt Gminy Kolno.

- Nie ukrywam, że staję dziś przed Państwem wzruszony i poruszony, bo nie da się bez emocji przeżyć setnej rocznicy odzyskania niepodległości – powiedział Józef Wiśniewski, wójt gminy Kolno. -  Z jednej strony ogromna radość,  że po 123 latach zaborów spełniło się największe marzenie Polaków i  że my  wciąż żyjemy w wolnej Polsce. Z drugiej strony  świadomość jak długa i trudna droga prowadziła nas do upragnionej wolności,  jak wysoką cenę przyszło nam płacić za jej obronę. Trudno też dziś nie odczuwać odpowiedzialności za przyszłość naszej ojczyzny.

Wójt Gminy Kolno mówił o wyjątkowych miejscach i ludziach – świadkach historii w Gminie Kolno oraz o patriotyzmie i roli edukacji i wychowania najmłodszych pokoleń. 

- Nieprzypadkowo gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości odbywają się właśnie tu w Czerwonem. Nie tylko ze względu na bliskość Wincenty. To tu znajduje się krzyż i tablica ku pamięci  Kajki, Stodupa i Banacha – powstańców styczniowych. Mamy też pomnik "Ku czci obrońców ojczyzny poległych na polu chwały pod wodzą Józefa Piłsudskiego w latach 1918-20. , gdzie składać będziemy kwiaty i znicze.  To właśnie w Czerwonem w 1952 roku zginął Hieronim „Róg” Rogiński z Zabiela, ostatni z dowódców antykomunistycznego podziemia w  regionie. Odznaczony pośmiertnie przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W tej jednej miejscowości jak w soczewce skupiają się trudne losy naszego narodu –podkreślił wójt Józef Wiśniewski. - Ale nie tylko w Czerwonem odnajdziemy ślady historii. W naszej gminie nie brakuje bohaterów i miejsc o których trzeba pamiętać.

Po przemówieniu Wójta Gminy Kolno rozstrzygnięty został Gminny Konkurs Wiedzy o Józefie Piłsudskim. Każdy uczestnik otrzymał dyplom i drobne upominki. Najlepsi otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez Wójta Gminy Kolno.

I miejsce zdobyli:

- Julita Serafin – Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Janowie

- Julia Filipkowska - Gimnazjum w Lachowie

II miejsce zajęła:

- Natalia Antosiewicz – Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Czerwonem

III miejsce przypadło w udziale:

- Szymon Gnatowski – Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Wykowie

- Cezary Grzegorz Kałęka - Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Wykowie

- Kamila Wyka, Gimnazjum w Lachowie

Po rozdaniu nagród zebrani goście wysłuchali montażu słowno – muzycznego w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Czerwonem oraz Zespołu Ludowego Czerwieniacy. Następnie poczty sztandarowe i delegacje  z wieńcami i zniczami udały się pod pomnik położony w pobliżu GBP w Czerwonem, by złożyć hołd żołnierzom poległym w walce pod wodzą Józefa Piłsudskiego w latach 1918 – 20. Po zakończeniu oficjalnej części obchodów na wszystkich czekała wojskowa grochówka.