b_250_200_16777215_00_images_artykuly_2019_tropem.jpg

Ponad 200 osób pobiegło wczoraj w Koźle by uczcić pamięć żołnierzy antykomunistycznego i antysowieckiego podziemia działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP. Taka jest idea ogólnopolskiej akcji „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. Podlaskiej Brygady Kawalerii w Kolnie wspólnie z Centrum Kultury Gminy Kolno lokalną edycję Biegu Tropem Wilczym zorganizowało już po raz piąty. Poprzednie odbywały się w Kolnie, Zabielu i Lachowie.

 

Zanim zawodnicy stanęli na starcie odbyła się krótka część oficjalna w trakcie której organizatorzy podziękowali tym, którzy wspierali ich od pierwszej lokalnej edycji Biegu Tropem Wilczym. W tym gronie znaleźli się: Krzysztof Kajko, prezes Banku Spółdzielczego w Kolnie – współfinansujący lokalne Biegi, Sylwester Nicewicz – fotografujący wydarzenia, Grzegorz Zegarowicz – organizator  ekipy Fuadów, które zawsze prowadzą biegaczy na trasie,   Wojskowa Komenda Uzupełnień w Łomży, a szczególne podziękowania wraz z pamiątkowymi statuetkami otrzymali: Łukasz Szymański – pomysłodawca organizacji lokalnego Biegu Tropem Wilczym, Marcin Sekściński – organizator pięciu edycji Biegu i Józef Bogdan Wiśniewski, wójt gminy Kolno. Z okazji jubileuszowej edycji Biegu Tropem Wilczym list z gratulacjami przesłał organizatorom Andrzej Duda Prezydent RP.

O potrzebie organizowania tego typu wydarzeń i konieczności pamiętania o Żołnierzach Niezłomnych i edukacji młodszych pokoleń mówił w krótkim przemówieniu Józef Bogdan Wiśniewski, wójt gminy Kolno. Pan Jan Prusinowski opowiedział o tragicznym  losie żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych, który spoczywa na cmentarzu parafialnym w Koźle.  W wydarzeniu uczestniczyły rodziny Niezłomnych Hieronima „Roga” Rogińskiego i Kazimierza Lenkiewicza. Uczestników Biegu pozdrowił również Stefan Kownacki, pseudonim „Gołąb”, który tym razem nie mógł osobiście uczestniczyć w  Biegu Tropem Wilczym. Zgromadzeni brawami nagrodzili informację, że 1 marca pan Stefan Kownacki został odznaczony przez Prezydenta RP Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości za „zasługi dla Niepodległej”.  

Zanim uczestnicy Biegu Tropem Wilczym stanęli na starcie wszyscy zgromadzeni  towarzyszyli przedstawicielom władz samorządowych, służb mundurowych i stowarzyszeń w składaniu wiązanki z zapalaniu zniczy pod tablica upamiętniającą inż. Romualda Kozła pS. „Łużyca” – żołnierza AK i NSZ, więźnia politycznego w latach komunizmu,  projektanta kościoła w Koźle i wielu innych.

W trakcie Biegu Tropem Wilczym w Koźle odbyły się biegi:

- bieg dla najmłodszych do lat 8, gdzie najszybciej pobiegli: Adam Nadara - Kolno, Alex Prusinowski - Kolno i Wojtek Kozioł - Kozioł

- bieg honorowy na dystansie 1963 m. w kategorii wiekowej do lat 16 – najlepsi zawodnicy : Piotr Nerkowski  - Stawiski, Piotr Karniłowicz – Stawiski, Damian Piwowarski – Czerwone, a w kategorii dziewcząt: Klaudia Włodkowska – Kumelsk, Amanda Zegarzewska – Wincenta, Urszula Chodnicka – Kolno.

 - bieg honorowy na dystansie 1963 m. w kategorii wiekowej powyżej 16 lat: najlepsi zawodnicy: Kamil Ciołkowski – Kolno, Radek Piwowarski z OHP Kolno, Paweł Darmetko – Kolno, w kategorii pań: Hanna Niedbała – Kozioł, Karolina Banach – Czerwone, Monika Konstanty – Czerwone

- bieg na 5 km najlepsi zawodnicy to: Tomasz Polewaczyk – Łyse, Marcin Kosiński – Kolno, Tomek Piankowski – Turośl i Dominika Duda – Dudy Nadrzeczne.

Wszyscy biegacze niezależnie od tego, którzy dobiegli na metę, otrzymali medale wręczane m.in. przez przedstawicieli władz Gminy Kolno, służb mundurowych, rodzin Żołnierzy Wyklętych, członków stowarzyszeń. Każdy uczestnik wydarzenia mógł liczyć na wojskową grochówkę, kiełbaskę z ogniska  i ciepłą herbatę.

O bezpieczeństwo wszystkich uczestników Biegu Tropem Wilczym troszczyli się druhowie z OSP Czerwone i członkowie Kolneńskiej Grupy Pierwszej Pomocy.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom oraz tym, którzy wsparli organizację tegorocznej edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym w Koźle.