b_250_200_16777215_00_images_artykuly_2019_IMG-20190728-WA0022.jpg

Ogromne wrażenie zrobiły zespoły ludowe z Hiszpanii i Białorusi na uczestnikach koncertu, który w ramach Podlaskiej Oktawy Kultur odbył się 28 lipca w Zabielu. Zachwycał profesjonalny śpiew, taniec i stroje gości z zagranicy. Spotkanie z folklorem z tak różnych stron  świata było możliwe dzięki współpracy Centrum Kultury Gminy Kolno w Koźle z Wojewódzkim Ośrodkiem Animacji Kultury w Białymstoku - organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki, Sztuki i Folkloru „Podlaska Oktawa Kultur”.

 

W Zabielu wystąpiły zespóły FOLK GROUP „KUPALINKA” (Białoruś) i ASOCIACIÓN FOLCLÓRICA DE COROS Y DANZAS „SAVIA VIVA” DE CORIA (Hiszpania) tak opisywane przez organizatorów:

- FOLK GROUP „KUPALINKA” (Białoruś) - Zespół folkowy „Kupalinka” posiada swój niepowtarzalny charakter. Ich koncerty przepełnione są żywiołowymi rytmami osadzonymi w białoruskim folklorze. Dzięki zespołowi ludowe piosenki dostają nowe brzmienie, zyskując świeżość. Moc dźwięku bijąca ze sceny powoduje uwalnianie się energetycznych endorfin i sprawia, że nogi same zaczynają tańczyć.
- ASOCIACIÓN FOLCLÓRICA DE COROS Y DANZAS „SAVIA VIVA” DE CORIA (Hiszpania) - Savia Viva to stowarzyszenie miłośników muzyki i tańca, które zrzesza ponad 70 członków. Zespół kładzie szczególny nacisk na kontynuacje folkloru muzyczno-tanecznego z miasta Coria i autonomicznego regionu Extremadura. Region jest bogaty w liczne pieśni i tańce, które zespół adaptuje w choreograficznych opracowaniach. Stowarzyszenie jest organizatorem własnych festiwali folklorystycznych.
 
Warto podkreślić, że na Podlaskiej Oktawie Kultur zespół z Hiszpanii wystąpił po raz pierwszy.
 
Więcej o festiwalu TUTAJ
Fotorelacja z wydarzenia w Zabielu w obiektywie Sylwestra Nicewicza TUTAJ