Przedstawiciele Zespołu Ludowego Czerwieniacy na konsultacjach w GOK w Grabowie

Trwa realizacja projektu pt. „Etnogmina- renowacja i zakup kostiumów zespołów Gminy Kolno” na który Centrum Kultury Gminy Kolno w Koźle pozyskało dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2019.

 

Zadanie polegać będzie na zaprojektowaniu oraz zakupie strojów dla Zespołu Ludowego Czerwieniacy i zespołu Zabielanki oraz mundurów dla Straży Grobu Pańskiego w Borkowie.

Obecnie trwają konsultacje związane z opracowaniem strojów dla Zespołu Ludowego Czerwieniacy. Grupa poszukuje inspiracji u zespołów z sąsiednich gmin np. w Gminnym Ośrodku Kultury w Grabowie i u specjalistów m.in. z Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży. Podobne poszukiwania najlepszych wzorów odbędą się z członkiniami Zabielanek. Chodzi o to, by zaprojektować stroje, które będą odwoływać się do dawnych tradycji, historii regionu, ale też takie, w których członkowie zespołów będą czuli się komfortowo. Dla grupy młodych mężczyzn z Borkowa, którzy pełnią wartę honorową przy Grobie Pańskim w tutejszym kościele zostaną zakupione nowe stroje, a hełmy poddane renowacji. Warto podkreślić, że tradycja straży przy Grobie Pańskim w Borkowie sięga czasów przedwojennych. Stroje, buty, hełmy i szable przechodziły z pokolenia na pokolenie i dziś wymagają wymiany, bądź renowacji.

Realizacja projektu potrwa od 1 lipca do 31 października 2019 r.

nck logo poziom kolor rgb auto 640x640

Dofinansowanie w kwocie 53 tys. zł pochodzi ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2019

 

 

 

 

Foto. Sylwester Nicewicz 16

Członkowie Zespołu Ludowego Czerwieniacy przymierzali stroje zespołów z GOK w Grabowie