Wójt Józef Wiśniewski całuje chleb przekazany przez starostę i starościnę Dożynek Gminnych w Czerwonem państwo Małgorzatę i Sylwestra Smaka

- Dożynki Gminne to podziękowanie rolnikom za trud, za to, że dzięki ich pracy mamy nie tylko chleb nasz powszedni, ale wszelkie pożywienie, no i mleko, co u nas jest bardzo istotne, bo przecież z produkcji mleka słynie Gmina Kolno - powiedział Józef Bogdan Wiśniewski, wójt gminy Kolno na Dożynkach Gminnych w Czerwonem. – -Przyjmijcie słowa wdzięczności, uznania i szacunku za Wasz wysiłek i oddanie, za łączenie tradycji z nowoczesnością, za wartości, którym hołdujecie i za rozwój waszych gospodarstw, a co za tym idzie również gminy Kolno. Z serca Wam za to wszystko dziękujemy. Mimo zmiany terminu Dożynek Gminnych z niedzieli na sobotę, z uwagi na święto Wdzięczni Polskiej Wsi organizowane 25 sierpnia w Kolnie przez premiera RP,  nie zabrakło chętnych, by wspólnie podziękować za plon i okazać wdzięczność rolnikom z  gminy Kolno.

 

Obchody  najważniejszego święta rolników rozpoczęły się korowodem prowadzonym w tym roku przez Orkiestrę Dętą OSP z Tenczyna w gminie Lubień, która od ponad 10 lat jest partnerską gminą Gminy Kolno.  Na placu przy Szkole Podstawowej mszę św. odprawił ks. infułat Jan Sołowianiuk. Po mszy św. zgromadzonych powitali wójt Józef Wiśniewski i Anastazy Jan Kalinowski, przewodniczący Rady Gminy Kolno. Zaproszenie na gminne Dożynki Gminne przyjęli m.in. posłowie Bernadeta Krynicka, Kazimierz Baszko, Lech Antoni Kołakowski, Kazimierz Gwiazdowski, Marek Olbryś, wicemarszałek województwa podlaskiego, przedstawiciele władz powiatu kolneńskiego oraz miast i gmin z powiatu kolneńskiego, przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy  szkół i jednostek organizacyjnych gminy Kolno, radni i sołtysi z gminy Kolno.

Po przemówieniu Wójta Gminy Kolno, który podkreślał m.in., że mieszkańcy gminy są wspólnotą, która razem nie tylko świętuje, ale też wspomaga mieszkańców w potrzebie, nastąpił moment podzielenia się chlebem. Dożynkowy chleb przekazali wójtowi gospodarze z Czerwonego państwo Małgorzata i Sylwester Smaka. Po tradycyjnym podzieleniu się chlebem na scenie słowa uznania i wdzięczności rolnikom z gminy Kolno wyrazili posłowie, wicemarszałek województwa oraz starosta kolneński. Listy gratulacyjne przekazali: Jan Krzysztof Ardanowski Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krzysztof Jurgiel poseł do Parlamentu Europejskiego, Jarosław Zieliński sekretarz stanu w MSWiA oraz Kazimierz Szczepaniec, wójt gminy Lubień.

W dalszej części Dożynek Wójt Gminy Kolno wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Kolno wręczyli odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa”:

  1. Pan Michał Bagiński z miejscowości Stare Kiełcze,
  2. Pan Wojciech Kozikowski z Brzózek,
  3. Pan Antoni Lemański z Zabiela – Zakaleń,
  4. Pan Ryszard Mikucki z miejscowości Górskie,
  5. Pan Antoni Milewski z miejscowości Waszki,
  6. Pan Alfred Samul z Niksowizny,
  7. Pan Jerzy Samul z Janowa,
  8. Pana Krzysztof Sekściński z Zabiela,
  9. Pana Sławomir Tadeusz Zduńczyk z Zaskrodzia,
  10. Pan Artur Zegarowicz z Borkowa

Podziękowania otrzymali również najwięksi producenci mleka dostarczający je do SM Mlekpol: Pan Dariusz Filipkowski, Pani Milena Chodnicka i Pan Adam Greloch oraz pan Adam Pietruszyński za sukcesy w trakcie XXVI Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych w Szepietowie oraz państwo Milena i Kamil Chodniccy z Kumelska za tytuł Krajowego Wicemistrza AgroLigi 2018.

Podziękowania otrzymały również delegacje z wieńcami dożynkowymi.

Część artystyczną Dożynek Gminnych rozpoczął Zespól Ludowy Czerwieniacy przedstawiając obrzęd dożynkowy i wykonując kilka piosenek. Następnie na scenie zaprezentowały się: zdolne solistki z gminy Kolno  Katarzyna Kosk, Wiktoria Kamińska, Julita Ławska prowadzone oraz Wiktoria Czerwińska z Kolna. Nie zabrakło występów zespołów Zabielanki i Borkowiacy. Z porywającym koncertem zaprezentowali się nasi przyjaciele z gminy Lubień. Orkiestra Dęta OSP z Tenczyna nie tylko porwała do wspólnego śpiewania, ale też „Wężyka”.  Nic więc dziwnego, że bisowali. Na zakończenie żywiołowego koncertu wójt Józef Wiśniewski wręczył delegacji z Lubnia pamiątkowe  upominki w podziękowaniu nie tylko za wspaniałą zabawę, ale tez za przyjazd.  Publiczności spodobał się również występ Michała Sawickiego akordeonisty z Łomży, któremu towarzyszył syn Damian. Na scenie w Czerwonem zagrał tez zespół Kaprys, DeDe Negra, a gwiazdą wieczoru był Pudzian Band.

Sporo emocji wzbudziła loteria z atrakcyjnymi nagrodami. W trakcie trzech wejść na losowania wójt Józef Wiśniewski i Anastazy Jan Kalinowski obdarowali wielu gości dożynek. Do szczęśliwców trafiły m.in. tablet, zestaw garnków, sokownik, prostownica, kubeczki i parasole z logo gminy Kolno. Nagroda główna – kolory telewizor pojechała do Lubnia, bo właścicielką szczęśliwego losu okazała się członkini orkiestry.  Losy za każdym razem wybierało inne dziecko, a każdy z nich otrzymał za to upominek od organizatorów.

Kola Gospodyń z Borkowa, Kumelska i Zaskrodzia częstowały pysznościami. Ze stoiskami  zaprezentowały się Bank Spółdzielczy w Kolnie, Bank Paribas, ODR, KRUS i ARiMR.

Dożynki w Czerwonem stały się też miejscem premiery albumu pt. „Kozioł i ziemia kolneńska w Dolinie Pisy” autorstwa pana Sylwestra Nicewicza. Album zawierający piękne zdjęcia z wydarzeń oraz pokazujący uroki naszych ziem można było zakupić i przy okazji otrzymać autograf autora.

O porządek i bezpieczeństwo obok firmy ochroniarskiej dbali strażacy z OSP Czerwone, OSP Zabiele i OSP Zaskrodzie OSP oraz Kolneńska Grupa Pierwszej Pomocy.

Czerwone w piękne dożynkowe ozdoby i hasła „ubrały” panie ze Stowarzyszenia KaFCuki.

Sponsorami Dożynek Gminnych byli:

Gmina Kolno,  Bank Spółdzielczy w Kolnie, Dacholand Usługi Ogólnobudowlane Marcin Malinowski i Piotr Sówka, BNP Paribas, Zakład Usług Pożarniczych Zbigniew Filipkowski, Colnus, Skład Opału u Pawła Paweł Czerwiński, AimControllers Maciej Góralczyk, Tadeusz Połomski, Grzegorz Okurowski
Agro Expert Wojciech Jermacz, Agro Pasze Zbigniew Szymański, Blachy Dachowe Zieliński, Olmet, Przewozy pasażerskie „Zbyszko” .

Centrum Kultury Gminy Kolno w Koźle główny organizator dożynek składa serdeczne podziękowania wszystkim wykonawcom, sponsorom oraz Jackowi Bagińskiemu dyrektorowi Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Czerwonem, Stowarzyszeniu KaFCuki z Czerwonego,   Kołom Gospodyń z Borkowa, Kumelska i Zaskrodzia, strażakom ochotnikom, Kolneńskiej Grupie Pierwszej Pomocy oraz sołtysowi Czerwonego panu Grzegorzowi Okurowskiemu.

Galeria zdjęć TUTAJ

oraz TUTAJ