b_250_200_16777215_00_images_artykuly_2019_110pulk.jpg

80 lat temu w Janowie doszło do rozwiązania 110 Zapasowego Pułku Ułanów. Stąd w dalszy bój ruszyły oddziały pod wodzą ppłk Jerzego Dąbrowskiego „Łupaszki”, mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala” i rotmistrza Witolda Bilińskiego. 15 września br. na zaproszenie Wójta Gminy Kolno i Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. Podlaskiej Brygady Kawalerii w Kolnie do Janowa przybyli znamienici goście, by wspólnie oddać hołd żołnierzom. W tym gronie była również pani Halina Harmułowicz – córka ppłk Jerzego Dąbrowskiego „Łupaszki”.

 – Z  inicjatywy Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. Podlaskiej Brygady Kawalerii w Kolnie od 2011 roku, kiedy to powstał pomnik w Janowie upamiętniający wydarzenia z września 1939, co roku spotykamy się tu na patriotycznej uroczystości  – podkreślał Józef Bogdan Wiśniewski, wójt gminy Kolno. – Dziękuję, że tak licznie odpowiedzieli Państwo na nasze zaproszenie i bardzo się cieszę, że w dzisiejszej uroczystości udział biorą również dzieci, bo to im trzeba przekazać pamięć o tamtych wydarzeniach.  

W programie obchodów 80 rocznicy rozwiązania Zapasowego Pułku Ułanów była msza św. polowa koncelebrowana przez ks. Gabriela Jastrzębskiego i ks. Mariana Jamiołkowskiego. Po wspólnej modlitwie głos zabrali: Józef Bogdan Wiśniewski, wójt gminy Kolno, posłowie Bernadeta Krynicka i Lech Antoni Kołakowski,  przedstawicielka posła Kazimierza Gwiazdowskiego oraz Stanisław Derehajło, wicemarszałek województwa podlaskiego i pan Marian Paliwoda – Sybirak.

Ze specjalnie przygotowanym z tej okazji programem słowno – muzycznym wystąpili uczniowie klas IV – VIII ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Janowie wsparci przez zespół śpiewaczy z Borkowa. Profesjonalnie przygotowany montaż powstał pod kierunkiem nauczycielek pani Anety Roman i Barbary Wądołowskiej. Uroczystość uświetniał również śpiew członków Zespołu Ludowego Czerwieniacy .

Wiązanki i znicze pod pomnikiem składali parlamentarzyści, przedstawiciele samorządów, instytucji, stowarzyszeń oraz rodzina ppłk Jerzego Dąbrowskiego „Łupaszki”.

Uroczystość odbyła się w licznej asyście pocztów sztandarowych.

Po części oficjalnej odbył się piknik patriotyczny, którego częścią była inscenizacja wydarzeń z września 1939 r. w wykonaniu stowarzyszeń kawaleryjskich oraz konkurs „Potęga skoków”.

Na wszystkich uczestników uroczystości, która w tym roku odbywała się przy wyjątkowo porywistym wietrze czekała gorąca wojskowa grochówka, kawa, herbata i ciasta upieczone przez panie z KGW Janowo.

Galeria zdjęć TUTAJ