b_250_200_16777215_00_images_artykuly_2019_Foto._Sylwester_Nicewicz_44.JPG

Takie chwile przechodzą do historii jednostki. W niedzielę OSP w Czerwonem oficjalnie otrzymała nowy wóz strażacki. Nowe Volvo zastąpi wysłużonego Stara 244. – To dla nas wszystkich duże wydarzenie – przyznaje Józef Bogdan Wiśniewski, wójt gminy Kolno. – Na ten wóz strażacy ochotnicy czekali od dawna. Zakup udało się zrealizować dzięki wsparciu finansowemu w kwocie blisko 510 tysięcy złotych, które Gmina Kolno otrzymała od kilku podmiotów, za co bardzo serdecznie dziękuję. Szczególne podziękowania kieruję do pana Jarosława Zielińskiego, wiceministra w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji za zaangażowanie i wspieranie naszych działań.

 

 Koszt zakupu nowego średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego GBA 3/30 na podwoziu Volvo FLD3C 44R 4×4 to 759 771,00 zł z czego dotacje w kwocie blisko 510 tys. zł pochodzą od: Komendanta Głównego PSP,  Komendy Głównej PSP – środki firm ubezpieczeniowych, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Uroczyście podpisany akt przekazania wozu, dowód rejestracyjny i kluczyki strażakom ochotnikom Bernardowi Piwowarskiemu i Januszowi Nowak wręczyli: wiceminister Jarosław Zieliński, nadbrygadier Jarosław Wendt, Podlaski Komendant  Wojewódzki  PSP w Białymstoku;  Józef Bogdan Wiśniewski, wójt gminy Kolno; Maciej Borzyszkowski, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.  Nowy wóz poświęcił ks. Wojciech Stefaniak, proboszcz Parafii pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Kolnie.

W uroczystości uczestniczyli również bryg. mgr inż. Paweł Pupek, Komendant Powiatowy PSP w Kolnie; kom. Ryszard Duchnowski, zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Kolnie, Marcin Sekściński, zastępca dyrektora Podlaskiego Oddziału ARiMR;  radni Rady Gminy Kolno, ks. Stanisław Uradziński, Dziekan Kolneński;  zespół ludowy Czerwieniacy, przedstawiciele Kolneńskiej Grupy Pierwszej Pomocy, druhowie i członkowie MDP z OSP w Czerwonem. Spotkanie poprowadził  Mariusz Mieczkowski z Komendy Powiatowej PSP w Kolnie z Antonim Lewandowskim, komendantem M-G ZOSP RP w Kolnie.

Jednostka OSP w Czerwonem jest wpisana do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Obecnie nowe wozy mają już wszystkie trzy gminne jednostki wpisane do tego systemu. Wcześniej nowe wozy otrzymały OSP Lachowo i OSP Zabiele. Ponadto w 2015 r. został zakupiony do OSP Kumelsk nowy lekki samochód pożarniczy.