b_250_200_16777215_00_images_artykuly_2019_wincenta2019.jpg

Po latach oczekiwań mieszkańcy Wincenty już mogą korzystać z wyremontowanego budynku dawnej remizy OSP. Dziś to piękna świetlica, która ma szansę stać się wizytówką Gminy Kolno.  - Mam nadzieję, że nigdy nie straciliście wiary w to, że remont tego budynku zostanie przeprowadzony – powiedział w trakcie uroczystości  Józef Bogdan Wiśniewski, wójt gminy Kolno. – Dziś to od Was w dużej mierze zależy, jak ten obiekt będzie wykorzystywany.

 

Budynek z charakterystyczną wieżyczką stoi przy drodze krajowej nr 63 – uczęszczanej trasie na Mazury. Dawna remiza OSP od lat popadała w ruinę, chociaż mieszkańcy Wincenty robili co mogli, by to miejsce zachować. Kiedy, ze względu na stan budynku, nie mogli już z niego korzystać organizowali spotkania na placu tuż obok. Teraz do dyspozycji  mają ogrzewany  budynek z aneksem kuchennym, dwiema  dużymi salami, łazienkami   i wieżyczką z której można podziwiać widoki. 

25 października społeczność świętowała oddanie do użytku budynku po remoncie.  Były kwiaty  i wiersz dla Wójta Gminy Kolno oraz podziękowania, gratulacje i prezenty dla Stefana Pisiaka  sołtysa Wincenty i pani Jadwigi Kołowajtys,  radnej Rady Gminy Kolno poprzedniej kadencji a obecnie przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich Malinki, którzy najbardziej zabiegali o to, by uratować świetlicę.

Ile przygotowań i wysiłku wymagał ten zakończony sukcesem proces opowiedział przy wykorzystaniu multimedialnej prezentacji wójt Józef Wiśniewski. W 2017 roku fundusz sołecki Wincenty został przekazany na opracowanie dokumentacji technicznej remontu. W międzyczasie trwały konsultacje i  opracowywanie Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Kolno na lata 2017 – 2023, w którym m.in. zapisany został właśnie remont świetlicy w Wincencie. Dzięki termu, że Rada Gminy Kolno podjęła uchwalę w sprawie przyjęcia tegoż Programu Gmina Kolno mogła otrzymać wyższe dofinansowanie na realizację inwestycji. O środki unijne Gmina Kolno wnioskowała za pośrednictwem LGD Kraina Mlekiem Płynąca w Małym Płocku, której przedstawiciele obecni byli na uroczystości. Unijna dotacja pokryła 92 procent kosztów przebudowy świetlicy.

-  Ta inwestycja jest przykładem na to, że dzięki współpracy i porozumieniu możemy zdziałać dużo więcej – powiedział wójt  Józef Wiśniewski – Wasze podziękowania i kwiaty przyjmuję jako wyraz wdzięczności dla tych wszystkich, dzięki którym dziś tu jesteśmy, dla pracowników Urzędu Gminy Kolno, dla Radnych Gminy Kolno, dla wykonawców i przedstawicieli LGD Kraina Mlekiem Płynąca w Małym Płocku.

Wyremontowana świetlica zrobiła wrażenie na zaproszonych gościach w tym m.in. na panu Krzysztofie Kajko, prezesie Banku Spółdzielczego w Kolnie, który wręczając społeczności  lokalnej drobny upominek podkreślił, że dla niego osobiście ta świetlica jest bardzo ważna, ponieważ tu odbywało się jego weselne przyjęcie. Gratulacje złożył również pan Marcin Sekściński, zastępca dyrektora podlaskiego oddziału ARiMR w Łomży.  Wszyscy obecni byli pod wrażeniem kulinarnych talentów pań z Koła Gospodyń Wiejskich Malinki, które przygotowały poczęstunek.

Budynek i krzyż, który od zawsze był w tym miejscu, poświęcił ks. Marek Średnicki, proboszcz parafii pw. NSJ w Koźle. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: ks. proboszcz Marek Średnicki, wójt Józef Wiśniewski, Anastazy Jan Kalinowski przewodniczący Rady Gminy Kolno, Stefan Pisiak sołtys Wincenty i pani Jadwiga Kołowajtys przewodnicząca KGW Malinki.

Wójt Gminy Kolno już zapowiedział, że w przyszłym roku Wincenta stanie się najważniejszym miejscem gminnych obchodów 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej.