b_250_200_16777215_00_images_artykuly_2020_pracawdomu.jpg

Od kilku tygodni w szkołach pusto. Epidemia koronawirusa sprawiła, że nagle trzeba przystosować się do nowych warunków kształcenia na odległość.  - W tak wyjątkowej sytuacji proces edukacyjny nie zadziała sprawnie bez wysiłku wszystkich zaangażowanych podmiotów - mówi Józef Bogdan Wiśniewski wójt gminy Kolno. - Musimy się zmobilizować, by sprostać wyzwaniu, dlatego bardzo dziękuję dyrektorom, nauczycielom, uczniom, ale też rodzicom i wszystkim zaangażowanym, za wspólnie szukanie najlepszych rozwiązań.
Gmina Kolno już złożyła wniosek o 60 tys. zł z rządowego projektu (Ministerstwo Cyfryzacji) na zakup sprzętu niezbędnego do prowadzenia nauczania zdalnego.32 laptopy trafią do siedmiu szkół gminnych.  

 

Decyzją Rządu RP zajęcia dydaktyczno - wychowawcze w szkołach zawieszone zostały 12 marca, a od 25 marca wprowadzone zostało obowiązkowe kształcenie na odległość. Każda z siedmiu gminnych szkół radzi sobie z realizacją tego obowiązku. Na stronach internetowych szkół są informacje dotyczące tego, jak w danej placówce zorganizowane zostało kształcenie na odległość. Pojawiają się też informacje o ciekawych portalach czy programach telewizyjnych wspierających zdalne nauczanie. Zdaniem Stanisława Szymańczyka dyrektora Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych w Kolnie gminne szkoły są dobrze przygotowane do zdalnego nauczania. Posłuchaj rozmowy TUTAJ

W ostatnich dniach  (30 marca - 1 kwietnia) ósmoklasiści, po raz pierwszy w historii, próbny egzaminy z języka polskiego, matematyki oraz języków obcych rozwiązywali nie w szkolnych ławkach, lecz w domach, przed monitorami komputerów. Jak im poszło dowiedzą się od swoich nauczycieli po 8 kwietnia, kiedy to korzystając ze szczegółowych zasad oceniania nauczyciele  będą mogli te odpowiedzi sprawdzić i przekazać uczniom informację zwrotną na ten temat.

Z kształceniem na odległość mierzą się wszyscy. To duże wyzwanie zarówno dla nauczycieli i uczniów, ale też dla rodziców, bo najmłodszym na pewno potrzebna jest ich pomoc. Jak można sobie z tym poradzić dowodzą np. zdjęcia przedszkolaków z pracami wykonanymi w domu, dostępne na profilu na FB Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Wykowie.

W organizowaniu lekcji na odległość wyzwaniem był sprzęt do ich prowadzenia. Nie każdy ma przecież komputer czy laptop. Zanim Rząd RP 1 kwietnia uruchomił stosowny program dla gmin i powiatów na dofinansowanie zakupu niezbędnego sprzętu, z pomocą przyszedł  przedsiębiorca z gminy Kolno. Rodzinie z trójką dzieci z Zabiela laptop i bon na 500 złotych podarował pan Marcin Olender właściciel firmy  Olmet z  Rupina. Za ten ważny gest, umożliwiający dzieciom korzystanie z kształcenia na odległość, serdeczne podziękowania przedsiębiorcy składają Józef Bogdan Wiśniewski wójt gminy Kolno i Stanisław Szymańczyk dyrektor ZOPO w Kolnie.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej kształcenie na odległość  ma potrwać do 10 kwietnia 2020r.

fot. arch. SP w Wykowie