b_250_200_16777215_00_images_artykuly_2020_IMG_20200417_182242.jpg

O gminnej akcji szycia maseczek ochronnych informowaliśmy już kilkukrotnie. Dziś mamy zaszczyt przedstawić wyjątkowych pracowników gminnych szkół i przedszkola, którzy w odpowiedzi na apel  Wójta Gminy Kolno uszyli ich już kilkaset sztuk.  – Jestem naprawdę bardzo wdzięczny dyrekcji i pracowniom tych jednostek, które podjęły się udziału w naszej akcji – mówi Józef Bogdan Wiśniewski wójt gminy Kolno. –  W tych trudnych czasach pandemii dajecie prawdziwą lekcję bezinteresownego działania na rzecz innych.   

 

Szkoła w Zabielu

W Szkole Podstawowej w Zabielu odzew na apel był natychmiastowy. Znalazły się i chętne osoby i maszyny do szycia. Praca jest tak podzielona, że wiadomo, kto szyje, kto robi wykroje. Wszystko idzie bardzo sprawnie.

- W akcję zaangażowali się: Wanda Bednarczyk, Marzanna Szewczyk,  Dorota Rogińska,  Beata Bazydło i Tadeusz Góralczyk za co bardzo dziękuję – mówi Ewa Lipnicka dyrektor Szkoły Podstawowej w Zabielu. -  Wspólnie pracownicy naszej szkoły uszyli już około 160 maseczek ochronnych.

Szkoła i przedszkole w Lachowie

Maseczki ochronne z materiału zakupionego przez Gminę Kolno szyte są również w Lachowie, gdzie do akcji przyłączyły się i Szkoła Podstawowa i Publiczne Przedszkole. Przy maszynach do szycia charytatywnie pracują panie: Beata Konopka, Ewa Staniszewska, Patrycja Sekścińska, Ewelina Wyka  i Anna Przytuła.

- Razem panie uszyły już sto maseczek –poinformowała pani Jadwiga Filipkowska dyrektor Szkoły Podstawowej w Lachowie. 

Szkoła w Janowie

W gronie szyjących maseczki ochronne znalazła się też pani Alicja Gajda pracownica Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Janowie.

- Pani Alicja uszyła maseczki ochronne dla wszystkich pracowników szkoły – mówi pani Bożena Duda dyrektor Szkoły Podstawowej w Janowie. – Szyła je również dla mieszkańców gminy.

Na apel Wójta Gminy Kolno odpowiedziała też pani Bożena Borys, która mieszka w budynku socjalnym przy szkole w Janowie. Uszyła już 200 maseczek.

Wolontariusze z 10 miejscowości

Jak informowaliśmy, w akcję szycia maseczek ochronnych w naszej gminie zaangażowali się wolontariusze z kilku miejscowości: Wykowa, Borkowa, Janowa, Zabiela, Czerwonego, Wincenty,  Starego Gromadzyna, Lachowa,  Kumelska i Gietek . W sumie ok 30 osób. Akcja dostarczania materiałów, odbierania uszytych maseczek i przekazywania ich do rozdysponowania koordynowana jest przez dyrektora Centrum Kultury Gminy Kolno.  Maseczki szyte są przez wolontariuszy z materiałów zakupionych przez Gminę Kolno. Ofiarodawcą partii materiału jest również przedsiębiorca z naszej gminy. Maseczki do osób potrzebujących trafiają za pośrednictwem sołtysów.

- Na dzień dzisiejszy  rozdanych zostało 1900 maseczek ochronnych uszytych w  naszej gminie  – mówi Mariusz Wesołowski, dyrektor CKGK. – Do rozdania gotowych jest już  następnych 500 sztuk,  około 200 – 300 jest do odebrania, a kolejne maseczki są wciąż szyte.

Jeśli do powyższego zestawienia doliczymy maseczki uszyte przez pracowników szkół i przedszkola okaże się, że dzięki ludziom zaangażowanym w gminną akcję już  powstało ponad 3 tysiące maseczek ochronnych. Wszystkie, za darmo, trafiły do najbardziej potrzebujących.

 Jeszcze raz serdecznie dziękujemy pracownikom oświaty i mieszkańcom gminy  zaangażowanym w pomoc w walce z koronawirusem!