b_250_200_16777215_00_images_artykuly_2020_bitwawincenta.jpg

W niedzielę  (30 sierpnia) w Wincencie obchodziliśmy 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej. Patriotycznym obchodom towarzyszył piknik rodzinny. Członkowie Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. Podlaskiej Brygady Kawalerii w Kolnie wraz z członkami innych stowarzyszeń przypomnieli jedną z ostatnich epizodów  Bitwy Warszawskiej, która miała miejsce właśnie w Wincencie.  - Wygrana Bitwa Warszawska jest uważana za jedną z przełomowych bitew nie tylko w historii naszego kraju, ale również świata. Trzeba było Cudu nad Wisłą, by uratować nasze młode wywalczone po 123 latach niewoli państwo polskie i Europę przed bolszewizmem  – powiedział Jozef Bogdan Wiśniewski Wójt Gminy Kolno - W wojnie sprzed stu lat udział brali też mieszkańcy gminy Kolno. Zwyczajni młodzi chłopcy, którzy odpowiedzieli na apel o ratowanie Ojczyzny i zgłosili się do wojska.

 

Uroczystość w Wincencie, to było kolejne wydarzenie w naszej gminie, którego celem było upamiętnienie wydarzeń sprzed stu lat.  Jednym z nich był m.in. projekt Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Czerwonem, którego efektem był m.in. baner zawieszony na scenie ze zdjęciami żołnierzy z ziemi kolneńskiej, którzy walczyli w wojnie polsko – bolszewickiej. Historyczny zarys wydarzeń sprzed stu lat przybliżył zgromadzonym w Wincencie Jacek Bagiński dyrektor szkoły w Czerwonem. Wójt Józef Bogdan Wiśniewski wspomniał o jednym z żołnierzy – Bronisławie Milewskim odznaczonym Orderem Virtuti Militari.

- Takich cichych bohaterów walk o wolność i niepodległość nie brakowało w naszej gminie. Mieszkańcy tych ziem toczyli bój nie tylko z bolszewikami, ale walczyli też w powstaniach, pierwszej i drugiej wojnie światowej, czy w antykomunistycznym podziemiu – mówił Wójt. -  Naszym obowiązkiem jest zdobyć jak największą wiedzę na ich temat, pielęgnować ją i przekazywać następnym pokoleniom. W gminie Kolno przywiązujemy do tego szczególną wagę.

Wydarzenia rozgrywające się w Wincencie sto lat temu przypomniała inscenizacja przygotowana przez Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. Podlaskiej Brygady Kawalerii w Kolnie wspierane przez zaprzyjaźnione grupy. Można było też podziwiać m.in. zabytkowe motocykle.

Uczestnicy obchodów, obok wydarzeń sprzed lat, mogli też zapoznać się ze współczesnym wyposażeniem wojska prezentowanym przez 15 Giżycką Brygadę Zmechanizowaną im. Zawiszy Czarnego, 13 Batalion Lekkiej Piechoty w Łomży i 15 Mazurski Batalion Saperów.

Dodatkowym elementem były koncerty Zespołu Ludowego Czerwieniacy, zespołu Klekociaki oraz solistek Julii i Kamili Wyka, które swoje talenty kształcą pod okiem Pawła Podeszwika w Centrum Kultury Gminy Kolno.  

W ramach pikniku rodzinnego odbyły się animacje dla dzieci, a Koła Gospodyń Wiejskich z Wincenty, Bialik, Borkowa i z miejscowości Tyszki – Łabno częstowały wszystkich zgromadzonych grochówką, sibrzakami, popcornem, watą cukrową i ciastami.

O bezpieczeństwo uczestników dbali strażacy z OSP w Czerwone, Kolneńska Grupa Pierwszej Pomocy w Kolnie i policjanci z KPP w Kolnie.

W obchodach uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz województwa, gmin  z powiatu kolneńskiego i Pisza, służb mundurowych, zastępca Dyrektora Narodowego Centrum Kultury oraz przedstawiciele stowarzyszeń i członkowie rodzin żołnierzy walczących w wojnie polsko – bolszewickiej.

Piknik Rodzinny zrealizowany był w ramach projektu „Aktywna społeczność aktywna Rodzina Gminy Kolno II” realizowany przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kolnie, a dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014 – 2020.